شهر باستانی حریره

 

شهر باستانی حریره در اصل به سده ی قرن ۵ تا ۱۰ هجری قمری مربوط می شود . در حالی که در شمال جزیره ی کیش قرار دارد . این اثر در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۳۷۶ به ثبت ملی رسید . این شهر باستانی که واقع در بخش کیش می باشد از توابع شهرستان بندر لنگه و از مناطق دیدنی جنوب استان هرمزگان می باشد.
بقایای این شهر باستانی در وسعتی بالغ بر۳ کیلو متر مربعی ,نشانگر این است که روزگاری شهری بزرگ و بسیار آبادی بوده است و جمعیت کثیری را در خود جای می داده است .

– در بخش شمالی جزیره ,علاوه بر مجموعه های ورزشی المپیک ,ویرانه هایی از این شهر باستانی به عنوان یادگار دیده می شوند . بقایای این شهر تاریخی در راستای ساختمان های بندر و دفاتر آن قابل مشاهده است . آنچه که تاکنون از این شهر باقی مانده است تنها حجمی از معماری شهری است اما کمتر و به ندرت پوشش ها و سقف ها و اتاق های سالمی از آن بر جای مانده است .

-بر اساس آخرین نتایج کاووشهای باستان شناسی انجام شده تا به امروز , این مجموعه ی باستانی حریره ,از مجموعه ی ساحلی وخانه ی اعیانی ,حمام و مسجد و قنات های قدیمی تشکیل یافته است .
-طبق نطراتی از سازمان میراث فرهنگی ,این شهر باستانی در حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد . انتخاب این بخش از شهر جزیره برای ایجاد شهر حریره از معقول ترین انتخاب ها بوده است چرا که به دلیل مرتفع بودن ساحل صخره ای در ارتفاع ۱۰ متری از سطح دریا و وجود سه خلیج و دماغه که نقش بندرگاه را دارد و وجود کرانه ها و سواحل آرام آن از دیگر عوامل شکل گیری شهر در سواحل شمالی می باشد.

-تا به امروز عملیات اکتشافی باستان‌شناسی بقایای این شهر تاریخی حریره در سه مورد مجزا (خانه های اعیانی، بخش های گارگاهی و مجموعه حمام )صورت گرفته است.

-خانه ی اعیانی :

خانه ی اعیانی یاد آور خانه های چند خانوار قدیمی در قسمت فلات ایران و در شهر هایی چون یزد واصفهان و کاشان است . یکی از این نمونه های مسکن جمعی در حاشیه های خلیج فارس محسوب می شود . علاوه بر وسعت خانه، فضاهای مختلف و متنوعی و پوشیده از کاشی‌های ستاره‌ای شکلی که در این خانه به دست آمده است .این کاشی ها همانند کاشی‌هایی است که زینت بخش بناهای مهم ایلخانی ایران همچون تخت سلیمان و سلطانیه بوده است. این کاشی ها که عنصری وارداتی به جزیره بوده اند نشان می‌دهد که این عمارت به یکی از ثروتمندان کیش تعلق داشته است.

-بخش های کارگاهی و صنعتی :

این مجموعه درست در خلال دریا ساخته شده اند ودرارای معماری ناشناخته ای اند . این مجموعه که شامل کانال های افقی و زیرزمینی و چاه های گوشه کنار می باشد ,تبدیل به مجموعه ی بی نطیری شده است که عملکرد غیر قابل روشنی دارد . اما این مکان این طور به نظر می رسد که بیشتر برای صیادی مروارید و مرجان ها و ماهی ها و دسترسی بیشتر به دریا احداث گردیده است و کانال های و راهروهای مخفی آن به منظور رهایی یافتن از حمله های اهالی شهری در مواقع اضطراری می باشد .

-مجموعه حمام:

این مجموعه شامل صحن هایی متعدد و حصاری شکل به مساحت تقریبی ۵۰۰متر مربع ,گرمخانه و تون حمام در بخش جنوبی ذکر شده قرار گرفته اند و توسط راهرویی طویل و سر پوشیده از هم جدا شده اند. که آخرین بخش این ساختمان شامل اجزایی متشکل از ۲ خزینه ی کوچک و بزرگ در جنوب گرمخانه می باشد .

– باستان شناسان معتقدند که این حمام شاید در نوع خودش از جمله ی قدیمی ترین حمام های ایران به شمار می اید که آن هم در طی کاووش و باستان شناسی کشف و شناخته شد .که به دو دوره ی مجزا بر می گردد که البته نوع ساخت این حمام با توجه به در دسترس داشتن طرفیت محدودش در قسمت جنوب شرقی حمام و در فراز تپه ای بلندی قرار گرفته است . نوع بنای این حمام خصوصی بوده و به صاحب اعیانی اش تعلق داشته است .

 

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

 

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره

تور کیش