شهر زیرزمینی کاریز

 

 شهر زیرزمینی کاریز در جزیره  کیش , جزیره ای است که آب مورد نیاز مردم آن از طریق قنات ها تامین می شود,قرار دارد.این قنات ها بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت تاریخی دارند . در اصل این قنات ها با یک تغییر کاربری به یک شهر کاریزی شگفتی مبدل یافته اند که مساحتی بیش از ۱۰۰۰۰متر مربع وسعت دارد و به این نام خوانده می شود. با توجه به قدمت شش هزار ساله ی این قنات ها ,در واقع صاحبان اصلی آن ایرانیان بوده اند.
_کارگزاران این مجموعه همواره سعی در تلاش بوده اند که با مشقت بسیار طراحی ها را کشیده تا در پروژه ی بازسازی کاریز کیش , در ضمن حفط بافت تاریخی این قنات ,کاربری های جدیدی را از این شهر زیر زمینی به دست آورند. کاریز در قدیم به معنای قنات بوده است .

-این مجموعه که در عمق ۱۶ متری از سطح زمین قرار دارد و با سقفی حدود ۸ متر ارتفاع دارد ,در اطراف آن را فضایی مملو از سنگواره ها و مرجان ها پوشیده است که قدمتی بالغ در حدود ۲۷۰-۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند . این قنات که در حدود ۱۵ کیلو متر طول دارد یکی از اصلی ترین منابع آب آشامیدنی در منطقه به شمار می آید . آب این قنات همواره زلال و شفاف و شیرین بوده است و علل زلالی این آب عبور آن از مرجان های تصفیه کننده آب و لایه های مختلف رسوبی می باشد و همین طور علت شیرینی آن نیز این بوده است که منبع اصلی آن باران بوده است .
_ بهترین ماه های بازدید از این کاریز ,در ااوایل آذرماه تا اواخر ماه فروردین ماه می باشد.
-این کاریز در فاز یک خود دارای بخش های مختلفی از جمله ی غرفه های صنایع دستی ایران و جهان , رستوران سنتی جدید و موزه و سالن آمفی تئاتر , سالن کنفرانس و گالری های هنری را در خود داراست .

-جالب تر این می باشد که برای بازدید از مجموعه های مرجانی کیش ,می توانید همواره از موزه های طبیعی یا غواصی در آب های آزاد یا بازدید از کاریز که راهی است برای دست یابی به این طبیعت بکر استفاده کرد .هم چنین خاک هایی که از این کاریزها برداشت می شود دارای خواص درمانی می باشد که به ویژه در گل درمانی نیز موثر می باشد .

_جریان آب در کاریز آنچنان کم است که به طوری آب حالت سکون دارد اما در واقع یک جریان بسیار آرامی دارد ,این آب شامل یک چاهی است که از سمت صفین ( قدیم ) پشت بازار عربها شروع یافته و رشته ی دیگری هم دارد که از از سمت روستای باغو و از سمت جنوب غربی و کشتی یونانی می آید و همراه با رشته ی سوم که از حدود بازار مریم فعلی می آید و در مجموعه ی کاریز به هم می پیوندند ونهایتا به سمت شهر حریره می روند که مظهر چاه قنات می باشد .

از دیدنی های دیگر این کاریز , وجود ماهی های ریز سیاه رنگی که به نام گامبوزیا خوانده می شود که البته در گذشته وجود نداشتند و توسط مسئولین به این کاریز ریخته شده اند ,این ماهی ها قابلیت زنده ماندن در آب شیرین را دارند و بچه زا نیز می باشند .

-از امکانات رفاهی شهر زیرزمینی کاریز می توان به :

-فروشگاه صنایع دستی و چایخانه در سایت وجود دارد .
-فن های پر تابل متعددی در داخل راهروها نصب گردیده است تا در هنگام شلوغی یا گرمای شدید هوا ,به تهویه ی هوا کمک شایانی نماید .
-رستوران این کاریز در ساعات طهر از ساعت ۱۲:۰۰ الی ۱۵:۰۰ طهر و شبها از ساعت ۲۱:۰۰الی ۱:۰۰ بامداد به همراه موزیکال زنده آماده ی خدمات رسانی به گردشگران میباشد.

_این مجموعه ی توریستی در میدان میر مهنا حد فاصل میدان المپیک و میدان فارور واقع شده است.
برای مشاهده ی جزئیات بیشتر با همکاران ما تماس حاصل نمایید.

اطلاعات بیشتر شهر زیرزمینی کاریز :

_نکته ی قابل توجه این است که این کاریز ها به طور ماهرانه ای با شیبی ملایم و در طول ۱۵ کیلو متری در حال حرکت می باشد. مردم منطقه نیز می توانند از چاه آن با استفاده از دلو ( DALV)و طناب آب برداشت کنند. هر چند که بهترین روش برای برداشت آب رفت و آمد از طریق پایاب بوده است . پایاب در واقع شکلی شبیه به پله های آب انبار دارد که از سطح زمین با پله پایین می آمدند وبا کوزه آب مورد نیاز خود را برداشت می کردند.

-ساکنین این منطقه نیزاز آب این قنات برای مصرف آب شرب و آبیاری های فضاهای سبز ,که در اصل کشتی های جزیره نیز برای مصرف یا معاوضه این آبها با اجناس دیگر در کشور های حاشیه ی خلیج فارس نیز استفاده می کرده اند .

– از دیگر مواردی که باید اشاره داشت ,این است که درجه ی حرارت داخل تونل های کاریز بین ۲۲ تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد و رطوبت آن در ایام تابستان و فصول شرجی سال بیشتر است .
– در این کاریز ها هم جنین فسیل های آبزیان دریایی با قدمتی در حدود ۵۷۰میلیون سال دیده می شود که البته مربوط به زمانی می شده است که این ناحیه بخشی از بستر دریا بوده است .

 

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریزشهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

 

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

 

تور کیش