کشتی یونانی

کشتی یونانی , یکی از جاذبه های گردشگری جزیره ی کیش است . این کشتی که در غرب جزیره در سواحل نیلگون جزیره جا خوش کرده است به کشتی یونانی معروف است .
این کشتی در تابستان ۴ مرداد ۱۳۴۵در نزدیکی روستای باغلو به گل نشست . این کشتی در سال ۱۳۲۲توسط شرکت ویلیام هامیلتون در گلاسکو ساخته شد .

-صبح روز ۴ مرداد ماه سال ۱۳۴۵ بود , که مردم جزیره ی کیش با صحنه ی عجیبی رو به رو شدند ,کشتی عطیم الجثه ای که طول آن به ۱۳۶ متر می رسید در ساحل جزیره ی کیش به گل نشسته و توان خارج شدن را ندارد . بعد از گذشت ۸۰روز تلاش یدک کش هلندی , اورینو کو نتوانست کشتی یونانی کیش ( THE GREEK SHIP )را بیرون بکشد .

-بر اساس اطلاعات منتشر شده از شرکت بیمه لویدز لندن این کشتی متعلق به کشور یونان و به نام کولااف بوده است .این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکت ویلیام هامیلتون با وزنی در حدود ۷ هزار تن و به طول ۱۳۶ متر در بندر گلاسکو اسکاتلند ساخته شد.

اطلاعات نچندان معتبری از علت به گل نشستن کشتی در جزیره کیش در دسترس است که گفته می‌شود که این کشتی به علت مه آلود بودن هوا و نبود فانوس دریایی در جزیره کیش به گل نشسته است. البته در ویکی پدیا نیز آمده است که این کشتی توسط Port Glasgow ساخته شده است.در واقع این کشتی که در سفر دریایی خود به کشور یونان در عرض جغرافیایی ۲۰و۲۶ درجه ی شمالی و طول جغرافیایی۵۳و۵۴ درجه ی شرقی به گل نشست.

_ وزن کشتی در هنگام ساخت ۷۰۶۱ تن و طول آن ۱۳۶ متر بوده است . این کشتی بین مالکان انگلیسی و ایرانی مختلفی دست به دست به دست شده بود واخرین مالک ان یک یونانی بود , نام های کشتی به ترتیب ( امپایر ترومپت ) , نچرالیست , کوروش پارسی , همدان و در هنگام به گل نشستن (( کوالااف )) بوده است .
البته علت به گل نشستن کشتی همچنان در حاله ای از ابهام است .

-یشنهاد ویژه

بهترین زمان بازدید یک ساعت قبل از غروب خورشید مخصوصا روزهای بعد از بارندگی و روزهایی که باد می وزد و میزان شرجی هوا کم است.

تلاش های نا موفق زیادی برای بیرون کشیدن این کشتی غول پیکرصورت گرفت , که در نهایت سر شینان کشتی منجر به ترک از آن شدند و بار ها را تخلیه کردند .,چرا که عملیات بیرون کشیدن کشتی از نطر اقتصادی مقرون به صرفه نبود ,مردمان منطقه کیش می گویند که یونانی ها بعد از ترک این کشتی آن را به آتش کشیدند. البته نبود هیچ عنصری به غیر از فولاد نمی تواند دلیلی بر نادرستی این باورشود.

-کشتی یونانی با این که قدمت چندانی ندارد ولی توانسته است در طی همین مدت زمان کم به یکی از مهمترین مکان ها برای گردشگران به این منطقه تبدیل شود، گردشگرانی که با ورود به کیش به غرب این جزیره می‌روند و عکس یادگاری خود را با کشتی می‌گیرند.

عکسی که در غروب آفتاب گرفته شود زیبایی دوچندانی دارد و به عکسی فراموش نشدنی تبدیل می شود. البته یک لنج به گل نشسته نیز در نزدیکی کلبه هور وجود دارد که می توانید از این لنج به گل نشسته جزیره کیش نیز دیدن کنید.

-پارک ساحلی کشتی یونانی کیش که در نزدیکی همین کشتی با مساحتی بالغ بر ۶۰هزار متر مربع بنا شده است دارای امکاناتی نظیر : تماشاخانه(آمفی تئاتر)، رستوران، کافه تریا، فروش انواع تنقلات و کرایه دوچرخه می باشد.

یک پیشنهاد که ما می توانیم به شما کنیم آن است که برای دیدن فضای داخلی کشتی زیبای یونانی از کلوپ های غواصی در کیش استفاده کنید به این صورت که با قایق به نزدیکی این کشتی می روید سپس با لباس های غواصی خود را می پوشید و به داخل کشتی ورود می کنید.

 

 

کشتی یونانی

کشتی یونانی

کشتی یونانی

کشتی یونانی

کشتی یونانی

کشتی یونانی

             

تور کیش