تاریخ همدان – تاریخ ایران

هر سلسله و هر پادشاه که در این سرزمین ایران زمین بر تخت نشست، همدان بود، تاثیر گرفت و تاثیر نهاد و این است که بی مبالغه گفته‌اند: آنکه تاریخ همدان بداند، تاریخ ایران نیز بداند و بالعکس. تاریخ همدان، تاریخ ایران است.
نام‌های همدان در گذر تاریخ(ترتیب خاصی ندارد): اکباتان، احمتا، هنگ متان، آکسایا، اهدانه، هکمتان، هگمتانه،آنادانا، سارو، ایپیفانیا، زینستان، امدانه، همدانا، نازمه و …

کاخ هگمتانه همدان

کاخ هگمتانه همدان

کاخ هگمتانه همدان :

کاخ هگمتانه  در شهر همدان فعلی و شهر هگمتانه قدیمی قرار دارد و بنا به روایت های تاریخی درقرن هشتم پیش از میلاد ساخته شده است.
پایه‌هاى ستون‌ها، سرستون‌ها، کف آستان‌ها، سکوها و زینت کف ایوان‌ها از سنگ سیاه است. به کار بردن سنگ‌هاى سفید و سیاه در کاخ‌هاى پاسارگاد یکى از ویژگى‌هاى مهم معمارى این کاخ‌ها است.
در بالاى ستون‌هاى سنگى سفید ایوان‌هاى کاخ به خط میخى و به زبان‌هاى پارسى، بابلى و عیلامى جملهٔ : «من هستم کوروش شهریار هخامنشی» منقور است. قسمت مهم فرش سنگى سفید تالار مرکزى و ایوان جنوبى این کاخ را براى احداث بنایى دیگر در عهد شاه شجاع از بین برده‌اند.

کتیبه گنج نامه همدان

کتیبه گنج نامه همدان

کتیبه گنج نامه همدان :

کتیبه های گنجنامه که یادگاری از دوران داریوش و خشایار شاه هخامنشی است بر دل یکی از صخره های کوه الوند در فاصله ۵ کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس آباد حکاکی شده است
و دارای متنی به این شرح می باشد :
” خدای بزرگ است , اهورا مزدا , که این زمین را آفرید , که آن آسمان را آفرید , که مردم را آفرید , که شادی را برای مردم آفرید , که داریوش را شاه کرد , شاهی , از بسیاری , فرمانروایی , از بسیاری .
منم داریوش , شاهِ بزرگ , شاهِ شاهان , شاهِ سرزمینهایی که نژادهای گوناگون دارند , شاهِ سرزمینِ دور و دراز , پسرِ ویشتاسبِ هخامنشی ”

کتیبه خشایارشاه نیز در قسمت پایین همین کتیبه است به طول ۲۷۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۹۰ سانتیمتر و متن آن عبارت است از :
” خدای بزرگ است , اهورامزدا بزرگترینِ خدایان است , که این زمین را آفریده است , که آسمان را آفرید , که مردم را خلق کرد , که برای مردم شادی آفرید , که خشایارشاه را شاه کرد , یگانه از میانِ شاهانِ بسیار , یگانه فرمانروا , از میان فرمانروایان بیشمار . من خشایار شاه , شاهِ بزرگ , شاهِ شاهان , شاهِ کشورهای دارای مللِ بسیار , شاهِ سرزمینِ بزرگِ دوردستِ پهناور ایران , پسر داریوش شاه بزرگ هخامنشی ”

مسجد جامع همدان

مسجد جامع همدان

مسجدجامع همدان :

ین بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است . از قرار معلوم مدفن شیخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابوالعلاء و جمعی از امرای سلجوقی است که در قرن هفتم و هشتم هجری به طرز ساده و بی پیرایه ساخته شده است . بنا از یک برج دوازده ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل دوازده ترک آجری، تشکیل شده است.

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا :

آرامگاه شیخ الرئیس ابوعلی سینا یا آرامگاه بوعلی سینا بنای یادبود شیخ‌الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهرهمدان واقع شده‌است. بنای ابتدایی این آرامگاه در زمان قاجاریه ساخته شد. در سال ۱۳۳۰ انجمن آثار ملی ایران به مناسبت هزارمین سالروز تولد ابوعلی سینا تصمیم به تجدید بنای آن گرفت.

طرح ونقشه بنای فعلی توسط مهندس هوشنگ سیحون به سبک معماری قرنی که بوعلی سینا در آن می زیسته از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ دار اسلامی یعنی برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس اقتباس شده است. بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است. در طراحی این مجموعه از عناصری از هنرمعماری سنتی ایرانی استفاده شده است.

عناصری مانند برج، الهام گرفته از برج گنبد قابوس هتل آزادی همدان باغچه‌ها متاثر از باغهای ایرانی آب نماها الهام گرفته از حوض خانه‌های سنتی و نمائی با روکار سنگهای حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخهای باستانی ایرانیان است.

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر :

آرامگاه بابا طاهر عریان مربوط به دوره معاصر است و برفراز تپه ای در شمال غربی شهر همدان در میدان باباطاهر واقع شده است. باباطاهر که حدوداً در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم

می زیسته،که از شعرا و عرفای بزرگ روزگار خویش است.

آرامگاه اِستر و مردخای

آرامگاه اِستر و مردخای

آرامگاه اِستر و مردخای :

مقبره استر و مردخای در مرکز شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی قرار دارد. بُقعه اِستِر و مردخای جزء مهم‌ترین زیارتگاه‌های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جزء آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده‌است.

غار علیصدر همدان

غار علیصدر همدان

غار علیصدر همدان :

غار علیصدر یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین بزرگ‌ترین غار آبی جهان می‌باشد.[نیازمند منبع] این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده‌است.

ارتفاع غار از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است.محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. غار علیصدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است.

شیر سنگی همدان

شیر سنگی همدان

شیر سنگی همدان :

مجسمه شیر سنگی یکی از یادمانهای تاریخ باستان در شهر همدان میباشد و در انتهای خیابان دوازده متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار دارد . تپه ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع گردیده است ، تپه ای است باستانی زیرا یک تابوت که متعلق به دوره اشکانی است از آن محل کشف گردیده است و در حال حاضر در موزه تپه هگمتانه نگهداری می گردد .

بازار سنتی همدان

بازار سنتی همدان

بازار سنتی همدان :

یک تیر و دو نشان مصداقی است که می توان درباره بازار همدان بکار برد. دیدار از بازار قدیمی همدان که یادگاری از دوره ی قاجار می باشد به همراه قدم زدن و خرید صنایع دستی همدان در میان راسته های قدیمی که همواره برای گردشگران جذاب می باشد.