غواصی در کیش

جزیره ی کیش ,یکی از مناسب ترین مکان ها برای غواصی می باشد . غواصی کردن در آبهای نیلگون خلیج فارس آرامش وصف نشدنی ای را ایجاد می کند . غواصی در کیش در همه ی فواصل سال امکان پدیر می باشد و سایت های کم عمق کیش برای غواصی ,حتی برای افرادی که تجربه ی غواصی نداشته اند ,مناسب است .
وجود مراکز آموزشی و تفریحی غواصی در کیش ,این جزیره را تبدیل به قطب غواصی کشور کرده است.

-از سایت های زیبای جزیره ی کیش ,می توان به سایت های بیگ گورال کیش ,ژوراسیک پارک کیش ,ساترن کرک کیش,کشتی داما کیش و کلبه ی هور کیش ,کشتی یونانی کیش و سمبارون کیش اشاره داشت .

_سایت بیگ گورال و ژوراسیک کیش :

تفریحات کیش به قدری می تواند برای شما لذت بخش باشد که دل کندن از جزیره کیش را برای شما سخت کند. در میان سایت های متعدد غواصی در کیش می‌توان به سایت‌های بیگ کورال و ژوراسیک پارک اشاره داشت.

این ریف‌های مرجانی که در شرق جزیره کیش قرار گرفته اند، دارای اکوسیستم غنی و زیبایی وصف نشدنی می‌باشند که چشمان هزاران غواص ایرانی و خارجی در طول سالیانی بسیار خیره کننده ی آن است .
عمق این دو سایت در هنگام مد کامل به بیش از ۶ تا ۸ متر می‌رسد و هنگام جزر کامل به کمتر از عمقی بالغ بر ۵ متر می رسد. این دو سایت غواصی دارای تنوع فراوانی ازانواعی از آبزیانی همچون: ماهی جراح، دخترناخدا، هامور، جاش، ساردین، باراکودا، تون، اژدرماهی و همچنین سفره ماهیان زیبا می‌باشد.
-انواع لابستر و لاک‌پشت‌های پوزه عقابی و پشت سبز، مرجان‌های طبقاتی و مغزی و نیز گاها انواعی از سافت کورال هستند که در این سایت دیده می‌شوند. برای رفتن به این سایت‌ها می‌توان از مراکز غواصی کیش موجود در جزیره و یا قایق‌های غواصی نیز ابهره گرفت و یا با اتومبیل به ساحل هتل سیمرغ و از آنجا به سایت بیگ کورال به آسانی دست یافت . در ضمن این سایت‌ها برای اسنورکلینگ و نیز نایت دایو بسیار مناسب می باشند.

-سایت ساترن کرک کیش:
-از سایت‌های دیگر غواصی در جزیره کیش ساترن کرک یا شکاف جنوبی می‌باشد که بسیار زیبا بوده، اما به دلیل دور بودن فاصله ای حدودا ۵ کیلومتری از ساحل، کمترکسی حاضر به رفتن غواصی به آنجا می شود. -دسترسی به سایت ساترن کرک فقط با قایق امکانپذیر می‌باشد. این سایت از شکافی تشکیل شده که تا عمق ۲۲ متری ادامه دارد.

از جمله ی آبزیانی که در این سایت به چشم می‌خورند، می‌توان به دسته‌های بزرگ باراکودا، بلک تیپ و خفاش ماهیان را نام برد. با توجه به جریان آب در این منطقه، غواصی در این سایت نیاز به تجربه و مهارت فراوان در رشته ی غواصی داشته و برای افراد تازه کار مناسب گفته نمی شود .

-این سایت نیز ازیکی از بهترین سایت ها برای غواصی کردن در جزیره کیش می باشد.

 

 

غواصی در کیش

غواصی در کیش

-سایت کشتی داما کیش:

-این کشتی باربری سنگالی شکل در عمق ۳۳ متری واقع در جنوب شرقی جزیره کیش قرار گرفته است .علت غرق شدن این کشتی را این طور دانسته اند که در پاییز سال ۱۳۸۴ به دلیل آبگرفتگی موتورخانه کشتی، از طرف ناخدای این کشتی اعلام وضعیت بحرانی شده، اما هیچ کمکی برای جلوگیری از غرق شدن آن صورت نپدیرفته و صبح روز بعد به دلایل نامشخصی کشتی غرق شده است و برای همیشه علت غرق شدن آن معلوم نشد.

– البته این کشتی هم اکنون پس از گذشت مدت زمان کوتاهی, تبدیل به زیستگاهی برای انواعی از جانوران و همچنین سایت جدیدی برای غواصی کردن در جزیره شده است .
غواصی در اطراف کشتی داما جزیره کیش که در فاصله ۷ کیلومتری از جزیره قرا گرفته است نیاز به تبحر خاصی برای غواصی ندارد اما برای رفتن به داخل کشتی، فراگرفتن دوره تخصصی کشتی‌های غرق شده ملزوم می باشد.

ورود به بدنه ی کشتی از طریق پنجره کابین فرماندهی امکان‌پذیر بوده و عبور از راهروی پشتی کابین فرماندهی و ورود از طریق آن شما را به آشپزخانه و خوابگاه می تواند هدایت نماید. از آبزیان این منطقه می‌توان به خفاش ماهیان، باراکودا، انواع سنگسر، سرخو و نیز اژدرماهیان اشاره کرد.

_غواصی در اطراف این کشتی غرق شده که در فاصله ی۴(mil) مایلی از جزیره به سمت پهلوی راست جزیره آرمیده است ,نیاز به تخصص خاصی ندارد..
_ ما اکنون مختصات این کشتی را به جهت اطلاع بیشتر در اختیلر شما قرار می دهیم.
مختصات این کشتی مغروغ به قرار زیر می باشد :
-۲۶ ۲۹ ۷۹۷ N

۰۵۴ ۰۴ ۴۳۱ E

_کشتی یونانی کیش:

این مکان که کمتر از سایتهای دیگر مورد توجه عموم قرار گرفته است و نیز ازنقاط زیبایی برای غواصی در کیش به شمارمی‌آید. عمق این سایت در فاصله ای حدود ۴ تا ۵ متری می باشد اما لذت بازدید از پروانه این کشتی مشهور,هم چنین به هنگام غواصی در کیش به زور شگفتی وصف نشدنی است.
همچنین بازدید از درون این کشتی نیز از درون حفره شمالی آن امکانپذیر می باشد.

البته ورود به بدنه ی این کشتی به جهت پوسیدگی داخل آن بسیار خطرناک است.
ورود به داخل سایت نیز از طریق پله هایی که در داخل پارک ساحلی مقابل به کشتی تعبیه یافته اند ,ورود به آن را آسان نموده است و هم چنین غواصان به آسانی با شنا کردن در آن در عرض چند دقیقه ای ,می توانند خود را به زنجیر لنگر برسانند.

 

غواصی در کیش

غواصی در کیش

 

_کلبه هور:

این سایت که در دماغه ی غربی جزیره ی کیش قرار دارد و در اصل به همبین نام واقع شده است. در اصل می توان گفت که , این ناحیه از جمله بهترین مناطق مساعد برای غواصی به هنگام وزش باد های شرقی می باشد که غواصی در سواحل شرقی جزیره به طوری نامساعد است.
بستر این سایت صخره ای بوده و شامل آبزیانی متشکل از هامور ، سرخو ، سنگسر ، انواع صدفها و لاکپشتها می باشد.
_ورود به این سایت از طریق ساحل کوچک درجنوب آن و یا از طریق پرتگاهی صخره ای در غرب آن این امکان را مهیا نموده است. عمق سایت غواصی کلبه هور از شمال به جنوب افزوده شده ودر بخشی از مواقع تا ۸ متر نیز ادامه دارد .

-در ساحل جنوبی این کلبه ( به هنگام ورود و یا خروج) غاری به طول ۵ متر وجود دارد که به هنگام مد کامل جذابیتی ویژه را به آن می بخشد.

_سایت سمبارون کیش:

این سایت زیبا و نهفته در غرب کیش، مابین هندورابی و جزیره ی کیش قرار گرفته البته در صورت مساعد بودن اوضاع جوی و دسترسی به این نقطه، شما می توانید از زیبا ترین لحظات غواصی در کیش لذت بیشتری ببرید.
دسترسی به سایت سمبارون تنهااز طریق اجاره ی روزانه قایق از بندرگاه کیش ودر هنگام بازگشت ازطریق هندورابی امکان پذیر است.پس اگر قصد غواصی کردن در کیش و لذت غذا دادن به ماهی های جزیره کیش را دارید، سایت سمبارون کیش می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای انتخابتان باشد.

شایان ذکر است که فاصله ی سامبرون تا به مرکز کیش ۱۰و تا هندورابی تنها ۷ کیلو متر می باشد. هم چنین عمق این تپه ی زیر آبی بین ۱۰تا ۱۲ متر بوده که گونه های مختلفی از آبزیان  را در خود جای داده است. این سایت هم چنین دارای موقعیت مناسبی برای نایت دایو و اسنورکلینگ می باشد ولی در بعض موارد جریان شدید آب را نیز بایستی در نطر قرار داد . موقعیت G.P.Sاین سایت به قرار زیر می باشد :
N-26 34.242

E-053 42.587

غواصی در کیش

غواصی در کیش

 

تور کیش