لاک پشتهای دریایی

 

جزیره ی کیش به دلیل امنیتی که برای لاک پشتهای دریایی این منطقه دارد .محل مناسبی برای سکونت لاک پشت های جزیره می باشد .چرا که محیط زیست این منطقه از این جانوران حمایت ویژه ای میکند .
از جمله طرح های سازمان می توان به حفاظت از لاک پشت های تخم گذارو حفاظت از نوزادان آنها و هدایتشان به مسیر دریا اشاره داشت.
– جزیره ی کیش ,دارای دو نوع لاک پشت می باشد لاک پشت پشت سبز و لاک پشت نوک دار یا پوزه عقابی .

-این لاک پشت ها در نزدیکی دماغه ی غربی ,سواحل سنگی جزیره و در قسمت جنوب غرب جزیره زندگی می کنند ودر هنگام غروب آفتاب ,با راه یابی به صخره ی سنگی ,یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کیش را رقم می زنند.
– لاک پشت های پشت سبز ( GREEN)بیشتر برای تغذیه به دریا مراجعه می کنند ,در حالی که لاک پشت های دیگر ( پوزه عقابی ) بیشتر در خطر انقزاض هستند و از اواخر اسفند ماه تا اواسط مرداد ماه برای تخم گذاری به این ناحیه مراجعه می نمایند .

-این لاک پشت ها به طور میانگین در هر فصل سه بار با فاصله ی طمانی ۱۵ روزه تخمک گذاری می کنند و لاک پشت های درون تخم ها در باره ی زمانی ۶۰-۷۰ روز بعد از تخم هایشان بیرون می آیند. این بچه لاک پشت ها بلافاصله پس از بزرگ شدن درای تخمک گذاری مجدد به محل تولدشان باز می گردند . دیدن هم چین منطره ای بسیار لذت بخش می باشد .

– از دیگر لاک پشت های این جزیره می توان اشاره ای داشت به لاک پشت های غول پیکر چرمی , که این نوع لاک پشت ها با طولی بالغ بر ۱۷۰سانتی متر و ۶۰۰کیلو گرم وزن برای تخم گذاری به جزیره می آیند .

_تماشای چرخه ی زندگی لاک پشت ها از نزدیک ,تجربه ی فراموش نشدنی است . با هماهنگی مرکز حفاظت و مانیتورینگ ,لاک پشت های جزیره را از ماه های اسفند تا اواسط مرداد ماه می توانید به دیدن این لاک پشت ها بیایید و حفاری آن ها برای تخم گذاری، بیرون آمدن آن ها از تخم و تلاششان برای رسیدن به دریا را ببینید.

– لاک پشت های دریایی در اولین حلقه از چرخه ی اکوسیستم ها ی دریایی قرار دارند ,این جانوران به دلیل توازن زیست محیطی که دارند برای بقا و ادامه ی نسل بشری الزامی اند و با از بین رفتن آنها از چرخه ی اکوسیستمی زندگی بشری بر هم خواهد خورد.

-لاک پشت های دریایی و مار های دریایی , از جمله خزندگانی اند که با زیستن در آبهای دریا سازگارند ,این موجودات هم چنین ارتباط خود را با خشکی قطع نکرده اند و برای تنفس به سطح آب وابستگی خاصی دارند و در فصل های تخم گذاری به سواحل شنی برمیگردند.

_چندین توصیه برای حفظ بقای لاک پشت های دریایی :
۱.از شنا کردن در اطراف آنها و لمس کردنشان پرهیز کنیم .
۲.از تردد در زیستگاهشان جدا خودداری نماییم .
۳.از ریختن زباله و پسمانده در این نواحی خودداری نماییم .
۴.به هنگام غواصی از تعقیب آنها خودداری نماییم.
۵.از دست زدن به تخم لاک پشت هاو یا برداشتن تخم هایشان خودداری نماییم.
۶.هنگام قایق رانی مواطب لاک پشت هایی که برای تنفس به سطح آب می آیند ,باشیم.

 

لاک پشتهای دریایی

لاک پشتهای دریایی

لاک پشتهای دریایی

لاک پشتهای دریایی

لاک پشتهای دریایی

لاک پشتهای دریایی

لاک پشتهای دریایی

لاک پشتهای دریایی

     

 

تور کیش